Ligota - dzielnica o bogatej historii

Katowice Ligota Historia

W średniowieczu istniała tu duża osada. Nazywała się Ligota. W XIX wieku wieś stała się częścią Katowic. Obecnie na tym terenie znajduje się wiele ważnych miejsc. Jednym z nich jest kościół parafialny pod wezwaniem świętego Antoniego. Został on zbudowany pod koniec XVI wieku. W XIX wieku był kilkakrotnie rozbudowywany i remontowany. Główna część kościoła jest zbudowana w stylu barokowym. Wnętrze zdominowane jest przez odcienie brązu i dużą ilość złota.

Katowice Ligota – historia pałaców

Katowice Ligota to historia pałaców o długiej i bogatej przeszłości. To miejsce jest prawdziwą skarbnicą. Jest to kompleks budynków z różnych epok, który rozrastał się przez wieki. W czasach książęcych był to niewielki zamek otoczony fosą. Kiedy właściciele powiększyli swój majątek, wybudowali dwór, otoczony parkiem. W XIX wieku pałac został przekształcony w wygodną rezydencję dla syna właściciela. W XX w. przeszedł na własność Katowic i był wykorzystywany do zakwaterowania uchodźców ze Wschodu. W 1990 r. kompleks został odrestaurowany i przekształcony w muzeum-rezerwat. Obecnie jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Katowicach. Można tu zobaczyć wiele unikalnych eksponatów stworzonych przez lokalnych artystów specjalizujących się w ceramice, tkaninach i szkle.

Katowice Ligota – historia kościołów

Historia kościołów na katowickiej Ligocie rozpoczęła się w XIV wieku. Pierwotnie najważniejszą budowlą był kościół parafialny pw. św. Stanisława. Od tego czasu parafia była rozbudowywana i obecnie składa się z sześciu kościołów: Stanisława (XIV w.), św. Mikołaja (XV w.), św. Wojciecha (XVI w.), kościół Świętej Trójcy (XVIII w.) i kościół Matki Bożej (XIX w.). Wszystkie te budowle znajdują się w centrum Katowic i stanowią symbol miasta.

Katowice Ligota dawna i obecna

Ligota jest jedną z najstarszych dzielnic Katowic. W XIX wieku stanowiła odrębną wieś, a jej teren był pokryty polami i lasem. Pierwsi osadnicy przybyli tu w XVI wieku. W 1819 r. uruchomiono tu kopalnię węgla kamiennego, co spowodowało szybki rozwój okolicy. W 1845 r. Ligota została podłączona do sieci kolejowej i wkrótce stała się ważnym ośrodkiem górniczym.

W 1880 r. Ligota stała się częścią Katowic i liczyła wówczas ok. 2500 mieszkańców. Większość z nich pracowała w kopalni węgla lub w małych warsztatach. Ligota szybko się rozwijała i wkrótce stała się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce. W XX wieku Ligota straciła na znaczeniu. Wiele fabryk zostało zamkniętych, a ludzie wyprowadzili się. Pod koniec XX wieku Ligota była biedną i zaniedbaną dzielnicą. Jednak w ostatnich latach została zrewitalizowana i otwarto tu wiele nowych sklepów i restauracji.