kuchnia śląska

Kultura kulinarna Ligoty – tradycyjne potrawy i współczesna scena gastronomiczna

Kuchnia śląska przedstawiana jest jako prawdziwy skarb na kulinarnej mapie Polski. Jest wypadkową różnych wpływów kulinarnych z Polski, Czech, Austrii oraz Niemiec, gdzie królują potrawy mięsne, zakwasy, kiszonki oraz wypieki. Mieszkańcy Śląska przywiązują dużą wagę do dbałości o regionalne zwyczaje i kulturę. Duża w tym rola kuchni z Ligoty, którą reprezentują lokale gastronomiczne działające w tej dzielnicy Katowic.

Na Śląsku przenikają się wpływy kulinarne różnych krajów. Miejscowa kuchnia wyróżnia się przede wszystkim daniami z użyciem mięs, sosów, kasz, kapusty i ziemniaków. Ważną sprawą w śląskiej kuchni są miejscowe produkty oraz przepisy regionalne. To dzięki nim powstają lokalne specjały podawane z regionalnych restauracjach oraz przy okazji specjalnych wydarzeń kulinarnych, jakimi są festyny gastronomiczne.

Tradycje wzbogacane są przez nowe trendy kulinarne, dzięki czemu śląska kuchnia może mieć nieoczekiwane i zaskakujące smaki. Co prawda wciąż w modzie są diety odchudzające, ale szefowie kuchni zrobią wszystko, aby dogodzić podniebieniom ceniącym tłusto-słodkie śląskie smaki.

Historia kulinarna

Dawniej gotowano przede wszystkim dania syte, tłuste i proste, które gwarantowały uczucie pełnego brzucha na wiele godzin podczas pracy w kopalniach. Wierzono, że tłuszcz chroni przed chorobami płuc. Rodziny górnicze przez długi czas samodzielnie przygotowywały posiłki z własnych upraw. Tłuszczu i nabiału dostarczała hodowla bydła, trzody, drobiu, królików i gołębi. W przydomowych gospodarstwach uprawiano głównie żyto, jęczmień, owies, pszenicę i kapustę, a od początku XX wieku ziemniaki.

W latach międzywojennych rzadko jadano mięso. Podstawą były żur, ziemniaki, kapusta, chleb ze smalcem, a tam, gdzie hodowano krowy – mleko. W tygodniu gospodyni podawała rodzinie wodzionkę, czyli zupę z chleba i czosnku z dodatkiem łoju lub masła, które zalewano gorącą wodą. Najpowszechniejszą polewką był żur, który przyrządzano z ziemniakami i boczkiem, z ziemniakami tłuczonymi lub gotowanymi w łupinie, z flakami, czasem ze śmietanką. Żur był gotowany na zakwasie z surowego ciasta chlebowego.

Tradycyjne potrawy Śląsk

W domach bogatszych górników podawano większe ilości mięsa i nabiału. Na stołach pojawiały się karminadle, czyli kotlety mielone z mięsa wołowo-wieprzowego, z królika, klopsy gotowane, żeberka gotowane lub duszone z kapustą, golonka z kapustą i grochem, płucka na kwaśno, bigos śląski, krupnioki smażone z cebulą.

Do mięs podawano ciapkapustę, czyli ziemniaki wymieszane z duszoną kiszoną kapustą. Przygotowywano wiele potraw z podrobów, np. płucka, wątrobę, kotlety z wymienia, flaki czy nerki.

Restauracje Katowice

Obecnie lokale gastronomiczne w Katowicach prześcigają się w ofercie potraw z całego świata. Prawdę mówiąc, podobne karty znajdziemy w wielu miejscach w kraju. Dlatego z czystym sumieniem możemy rekomendować restauracje w Katowicach, gdzie je się regionalne potrawy. Przystańcie tam, gdzie w jadłospisie jest rolada z kluskami śląskimi, tradycyjny żur podawany z puree ziemniaczanym, wolno pieczonym boczkiem, białą kiełbasą i jajkiem na miękko czy kotlet schabowy z kością.

Tradycyjny obiad śląski zawsze serwowany był z modrą kapustą z dodatkiem octu i jabłek, aby uzyskać idealny balans smaku. W prawdziwie regionalnych restauracjach możecie liczyć na biesiadę ze smażonego krupnioka czy żeberek na panczkraucie. Są również pierogi z kapustą i grzybami czy mięsem oraz rosół z domowym makaronem. Sielski wystrój wielu restauracji zachęca do spędzania w nich czasu.

Życie nocne Katowice

Życie nocne w Katowicach znacznie różni się od stylu rozrywki, który oferują Monte Carlo czy Las Vegas, ale nawet w stolicy Górnego Śląska znajdziesz w nocy coś dla siebie. Duże miejsca imprezowe oferują kilka wielkich sal tanecznych oraz niesamowite wnętrza z odbierającymi w dech piersiach efektami świetlnymi. Znajdziesz tam swoją muzykę, przyjaciół czy wyrafinowane drinki. Często czynne od 21 do 6 rano.

Ale nie wszystkim służą zatłoczone sale z hałaśliwym towarzystwem. W Katowicach są miejsca, gdzie rozerwać się mogą fani nieco starszej muzyki. Jeśli masz ochotę pobawić się przy alternatywnych dźwiękach z pogranicza polskiej i zagranicznej muzyki rockowej, dobrze trafiłeś. W godzinach nocnych czynny jest klub, w którym nie liczą się wyznanie, orientacja lub płeć, lecz dobra zabawa w przyjaznej atmosferze, gdzie każdy może poczuć się swobodnie.

Kuchnia Ligota

W otoczeniu pachnących panewnickich lasów, zaczarowanego ogrodu i ludzi pełnych pasji znajdziemy restaurację stworzoną z miłości do pieczywa i sztuki kulinarnej. Lokal promowany jest jako miejsce, które młode pokolenie piekarzy przygotowało dla miłośników kuchni na najwyższym poziomie. Niedawno w pewnej pizzerii w Ligocie gościła sama Magda Gessler. Owocem tej wizyty i programu „Kuchenne rewolucje” na antenie TVN jest szynk, w którym podaje się bawarskie sałatki, przystawki, dania główne i desery.

W klubie inspirowanym urokami PRL oraz latami ’70 i ’80 nie ma fast foodów i sterylnych wnętrz. Znajdziesz tam za to kokoty w parmezanie i zupy Mańki z mleczarni. Cykliczne koncerty przyciągają i inspirują. W klubie posłuchacie zarówno młodych, obiecujących muzyków, jak bardziej doświadczonych i popularnych. Natomiast w karczmie zjesz golonkę z kością podlewaną piwem, żur z kiełbasą, boczkiem i kartoflami czy roladę wołową.

Kawiarnie w Ligocie to osobny rozdział. Podobno dzielnica pachnie kawą. W miejscowej kawiarni można nie tylko usiąść przy małej czarnej z dodatkiem czegoś słodkiego, ale skorzystać z ciekawego księgozbioru. W białym domku, wokół którego roztacza się piękny ogród, goście popijając kawę, raczą się smacznym domowym ciastem.

Face
Ewelina Górska

Witaj, jestem Ewelina Górska, mieszkanka i miłośniczka Ligoty-Panewnik. Od lat zgłębiam historię tej wyjątkowej dzielnicy, a także aktywnie uczestniczę w jej życiu kulturalnym i społecznym. Na Ligota.info staram się przybliżyć Wam zarówno bogatą przeszłość, jak i codzienne wydarzenia z naszej okolicy. Moją misją jest budowanie więzi w lokalnej społeczności i promowanie tego, co najlepsze w Ligocie – od lokalnych atrakcji, po cenne porady dla mieszkańców. Zapraszam do odkrywania Ligoty razem ze mną!

Więcej od autora

school

Zmiany w edukacji w Ligocie: Szkoły, inicjatywy edukacyjne i możliwości rozwoju

śląsk ligota

Wpływ industrializacji na rozwój Ligoty w XIX wieku