Zieleń miejska w Katowicach - parki i ogrody

Autor postu Anna_ | 27-06-22 | Życie dzielnicy
Parki w Katowicach

Katowice to miasto, które słynie z dużej ilości zieleni miejskiej. Nazywane są miastem ogrodów. Władze miasta nieustannie inwestują w parki miejskie i starają się dbać o ich dobry wpływ na samopoczucie mieszkańców.

Park im. Tadeusza Kościuszki Katowice

Jest to najsłynniejszy i największy park miejski w Katowicach. Z nazwą tego parku wiąże się ciekawa historia - "Kościuszko". Był on polskim generałem, który walczył o wolność Polski, a także podczas amerykańskiej wojny rewolucyjnej. Wielokrotnie przyjeżdżał na tereny, które obecnie stanowią część Katowic. Miejscem powstania parku było bagniste miejsce, które w 1881 r. wybrano na miejsce budowy rzeźni miejskiej. Rzeźnię powoli przenoszono w inne miejsce, a w 1908 r. podjęto decyzję o przekształceniu tego miejsca w park. W 1911 roku park został ukończony, ale miejsce to było bardzo bagniste i nie było w nim zbyt wiele zieleni. Park został całkowicie zmieniony po II wojnie światowej. Park został prawie całkowicie zniszczony, ale odbudowano go w latach powojennych. Obecnie park jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców miasta, zwłaszcza latem.

Dolina Trzech Stawów Katowice

Jest to dolina pomiędzy dwoma wzgórzami, a nazwa tego miejsca jest ciekawa, ponieważ tłumaczy się ją jako "dolina trzech stawów". Jest to najstarszy park w Katowicach i drugi co do wielkości park w mieście. Położony jest w południowej dzielnicy Katowic. Został założony w 1884 r. i był miejscem rekreacji dla mieszkańców miasta. Znajdują się tu stawy z rybami i kaczkami, łąki, szklarnia, ogród kwiatowy i arboretum. W parku znajduje się bardzo ciekawy pomnik przyrody - sztuczna skała z piaskowca, która znajduje się w pobliżu stawu "Dziewona". W parku znajduje się również wiele rzeźb, które są dziełami znanych artystów.

Park Zadole Katowice

Park ten znajduje się w centralnej części miasta i jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Został utworzony na początku XX wieku i jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców Katowic. Znajduje się tu wiele miejsc, gdzie można pospacerować, usiąść lub odpocząć. Można tu również zobaczyć starą studnię, fontannę i źródło czystej wody. Park jest pełen drzew, które są bardzo ważne dla miasta, ponieważ oczyszczają powietrze i są źródłem tlenu. W parku tym odbywa się wiele imprez, takich jak festiwale, koncerty i wystawy.

Park Bogucki Katowice

Park ten znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Powstał na początku XX wieku i jest znany, ponieważ został zaprojektowany przez słynnego polskiego artystę. Park jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i miejscem spotkań mieszkańców. W parku znajduje się wiele ciekawych rzeźb, takich jak "Latająca wiewiórka", "Łódka", "Wielki las", "Jeż" czy "Ważka". W parku rośnie wiele drzew, przepływa przez niego rzeka.