Liczby nie kłamią – Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40 proc. powierzchni zajmują lasy, w tym pozostałości prastarej Puszczy Śląskiej. Są place zabaw, trasy rowerowe i biegowe. W mieście jest wiele parków, z których największymi i najpopularniejszymi są Park Kościuszki i Dolina Trzech Stawów, gdzie odbywają się liczne koncerty, a Off Festival przyciąga gwiazdy muzyki i ich fanów z całego świata.
Katowice są metropolią, która stawia na zrównoważony rozwój. Na terenach miejskich znajdują się liczne zielone przestrzenie, które powstały na gruntach poprzemysłowych. Aktywny wypoczynek i rekreacja mieszkańców to ważna funkcja samorządu. Nowoczesne parki wyróżniają się nie tylko estetyką, ale także ekologicznymi rozwiązaniami.
W granicach miasta są dwa rezerwaty przyrody: Ochojec i Las Murckowski. Aktywny wypoczynek w katowickich lasach ułatwiają ścieżki rowerowe i sieć szlaków pieszych, specjalnie przygotowane wiaty turystyczne, miejsca do biwakowania, tablice edukacyjne. Przykładem udanej rewitalizacji jest Dolina Trzech Stawów. Systemy nawadniania, skwery miejskie, zielone dachy i ściany oraz mała architektura przyciągają mieszkańców i turystów.
Tereny zielone Katowice
Jednym z największych parków miejskich w Europie jest Park Śląski położony na granicy Katowic i Chorzowa. Został założony na terenach poprzemysłowych w latach 50. XX wieku i szybko stał się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców całego regionu. W parku dostępnych jest wiele atrakcji, np. ogród zoologiczny czy wesołe miasteczko. Na miłośników nauki czeka planetarium. W parku organizowane są liczne festiwale i imprezy plenerowe.
Z kolei jednym z najstarszych i najbardziej znanych miejsc w Katowicach jest Park Kościuszki, który powstał w XIX wieku jako ogród miejski. Jedną z głównych atrakcji parku jest Wieża Spadochronowa, która jest symbolem miasta. Znajduje się tam również zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. Park Kościuszki jest miejscem na spacery, jogging czy nordic walking. Mieszkańcy chętnie spędzają w nim wolny czas, korzystając z szerokich alei spacerowych i zielonych trawników.
Wyjątkowym miejscem na mapie Katowic jest Park Murckowski, położony w południowej części miasta. Wyróżnia się naturalnym krajobrazem, który każdego roku przyciąga tysiące miłośników przyrody. Park jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, a liczne ścieżki spacerowe i rowerowe zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Park Murckowski to również ostoja dla lokalnej fauny i flory. Dzięki licznym działaniom na rzecz ochrony przyrody park zachował swój dziki charakter.
Turyści i mieszkańcy miasta szybko pokochali Park Tysiąclecia, jedno z najnowszych zielonych miejsc w Katowicach. W parku położonym w pobliżu osiedla Tysiąclecia znajdują się nowoczesne place zabaw, ścieżki rowerowe i spacerowe oraz miejsca do pikników, w tym dla rodzin z dziećmi.
Inicjatywy ekologiczne
Katowice jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziły „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”, który przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz wzrostu bezpieczeństwa energetycznego. Ochrona środowiska realizowana jest poprzez rozwój ekologicznego transportu miejskiego oraz sieci rowerów miejskich. Obecnie w Katowicach znajduje się 76 stacji, w których do dyspozycji oddano ponad 600 jednośladów.
W 2022 roku w katowickim magistracie powstał Zespół do spraw opracowania Pilotażowego Programu Nauczania Edukacji Klimatycznej, realizowanego w miejscowych szkołach. Program powstał, aby pomóc młodym ludziom zrozumieć wpływ degradacji środowiska przyrodniczego na ich przyszłość, rozszerzyć ich wiedzę, świadomość i umiejętności w zakresie edukacji o klimacie, a przede wszystkim zbudować zaangażowanie i poczucie sprawstwa przeciwdziałające skutkom globalnego ocieplenia.`
Parki Ligota
Trzecim co do wielkości parkiem rekreacyjno-przyrodniczym w Katowicach, który powstał na początku XX wieku z terenów Lasu Ligockiego, jest Park Zadole. W parku znajduje się Miejscowy Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku z kortami tenisowymi, torami deskorolkowymi, basenem kąpielowym i zjeżdżalniami. Są place zabaw oraz liczne alejki i deptaki. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu teren parku w dużej mierze zachował do dziś swój leśny charakter.
W parku położonym ok. 8 km od centrum Katowic jest amfiteatr na 800 osób, gdzie występowały m.in. zespoły Budka Suflera i Lady Punk. Każdego roku pod koniec maja odbywa się tu Święto Kwitnących Głogów, które bogatym programem artystycznym przyciąga wielu widzów. Nazwa święta związana jest z kwitnącymi o tej porze roku na różowo szpalerami głogów pośrednich rosnących przy ul. Mazowieckiej, Pomorskiej i Huculskiej.
Organizowana od 1995 roku przez Miejski Dom Kultury w Ligocie impreza jest nieoficjalnym świętem dzielnicy. Z okazji święta w ciągu dnia odbywa się parada uliczna mażoretek i orkiestr dętych, a wieczorem występują zespoły muzyczne oraz organizowane są różne pokazy. Opodal parku znajdują się akademiki studenckie Uniwersytetu Śląskiego.
Spacery w Ligocie
Na terenie parku zostało wytyczonych osiem przystanków ukazujących osobliwości florystyczne oraz ciekawe obiekty rekreacyjne. Podczas spacerów można podziwiać m.in. dąb o grubości ponad 3 m i wysokości ok. 7,55 m, a także klon z wygiętym pniem, przez co gałęzie z liśćmi sięgają aż do powierzchni ziemi.
Dużym powodzeniem szczególnie wśród młodzieży cieszy się skatepark, jedyne takie miejsce w Ligocie i okolicach. Obiekt jest oświetlony, wokół stoją ławeczki, jest zadaszenie i stojak na rowery. Na placach zabaw są piaskownice, huśtawki oraz karuzela. W parkowym stawie rosną rdestnice pływające i rogatek sztywny, a w szuwarach zadomowiły się kaczki krzyżówki.